Okénko povzbuzení a sdílení se

  • Připadáte si občas, že jste na všechnu práci o druhé a péči sami?
  • Marně hledáte klid a odpočinek se na chvilku vzdálit od domácí péče do oázy klidu? 

Sama moc dobře znám ten tíživý pocit. Občas zažívám dny, kdy bych nejraději všechen svůj nashromážděný vztek, tíhu a beznaděj vykřičela z plných plic ven a zbavila se toho nepříjemného tlaku, který neustále v sobě držím. Všechny divné nepříjemné pocity, co mne pořád pronásledují, mrazí a občas hřejí zároveň. 

„Rozčilovat se znamená mstít se na vlastním zdraví za blbost druhých.“

Patetické, že tahle věta zazněla jednoho dne u snídaně z hlavy mého dědy. 😀 Musím přiznat, že lépe moudře bych to nevystihla.

Já si například častokrát ve své vlastní rodině připadám jako sama proti všem. Marně hledám podporu u druhých a ti, kdo by měli pečovat a starat se jako první – se k domácí péči postavili s podivuhodným nezájmem. K tomu všemu mají občas tu drzost, házet veškerou zodpovědnost jen na mě. Ano, i takto nějak může vypadat ukázkový příklad nevděčnostineformálních pečujících

Spoléhat se jen na jednu osobu z rodiny, že vše zařídí, obstará a oběhá a chovat se jako, že je vlastně vše v pořádku. Být na vše sám/sama, není ve skutečnosti ani trochu v pořádku! Poslouchat výmluvy o tom, že jeden nemůže a druhý musí, už vůbec ne…

Musím to vydržet, musím všem dokázat, že…

…Já to přece nějak zvládnu.

Všechno a všude. Jako správně trénovaná letuška se přece umím adaptovat na krizové situace snadno a díky svým nasbíraným pracovním zkušenostem jsem přece schopná pracovat pod tlakem a stresem zároveň.

V jednom z mých článků – Z luxusu na nulu – jsem se již zmínila o tom, že možná díky zkušenosti být letuškou na zkoušku jsem získala větší rozhled a jiné představy, které se ne vždy musí ztotožnit s názory druhých.

Pečovat je nutnost

Možná právě proto jsem se dobrovolně obětovala a vrhla do domácí péče, protože pečovat je prostě v životě nutnost. Alespoň tak to mám nastavené v hlavě já. 🙂

Pečovat jsem se musela naučit i v roli letušky – nejprve o sebe a pak o cestující. Jako průvodkyně jsem musela pečovat o své turisty a dohlížet na jejich bezpečnost.

V kanceláři na židli jsem také musela pečovat třeba o spokojenost klientů a svých nadřízených. Pečovat je lidská vlastnost, která nám je vrozená už když se staráme o své vlastní děti. 

Tak proč by každý nemohl/a přirozeně pečovat a postavit se k domácí péči zodpovědně jako ke své práci?

K péči o osobu blízkou bohužel nemůžeme nikoho nutit.

Jedná se o vykonávanou činnost z dobré vůle, která definuje a rozděluje nastavení mnoha z nás a hodnoty lidskosti v rodině.

Ponorková nemoc

Možná si právě procházíte něčím podobným a veškerou svou energii věnujete pro dobro ostatních, kteří na vás kladou vysoké nároky nebo jednoduše ví, že je na vás spolehnutí a odvedete dobře vykonanou práci nebo splníte jejich povinnost

Jenže pokud jste vnímaví i sami k sobě, můžete zjistit, že všechny ty povinnosti a neustálý stres se promění v zesilující úzkostvelký boj s vlastní rovnováhou po psychické i fyzické stránce.

Můžete začít pochybovat o tom, kdo vlastně jste, proč tu jste, proč to děláte, jak to děláte a milion dalších obav o vaší vlastní osobě, které mohou vést až ke katastrofickému scénáři vyhoření

Ztráta nadhledu nad realitou v domácí péči je velmi častá a běžná.

Snadno se můžete stát obětí nejen pro osobu blízkou, o kterou tak schopně a s velkým úsilím pečujete, ale také i pro ostatní a vlastní členy rodiny, kteří na vás až moc spoléhají. 

PROFESE => RODINA => ZDRAVÍ

Nedávno jsem se zúčastnila jednoho online sezení na podporu neformálních pečujících, kde tato tři slova zazněla ve významovém přirovnání jako tři nohy.

Zamyslete se a představte si závislosti u každé nohy:

  • Bez nohy by člověk těžko mohl chodit.
  • Představte si, jak těžko lze uživit svoji rodinu bez profese, pokud jste nuceni se jí vzdát a zajistit péči jen z ošetřovného pro blízkou osobu a příspěvku od státu na péči.
  • A co teprve bez zdraví – třetí nohy - té nejdůležitější. Bez zdraví se člověk ani na nohy nepostaví! 
  • Bez zdraví nemůžete ani pracovat a vykonávat jakoukoliv profesi.
  • Bez vlastního zdraví nebudete schopni pečovat o sebe, natož moci poskytnout péči druhým.

Zdraví je na prvním místě a z tohoto důvodu byste vždycky měli sebe upřednostnit na první místo, a to i pokud se jedná o průběh domácí péče a vaši milovanou osobu, o kterou pečujete.

Jako "letuška na zkoušku" vám dám ještě jeden smysluplný příklad z praxe:

Představte si, že sedíte v letadle, vedle vás sedí vaše dítě, manžel/ka a spokojeně letíte na dovolenou. Je normální slunný den, z okna pozorujete mraky během ničím nerušeného letu. Z nenadání vám nad hlavou automaticky vypadnou kyslíkové masky, na palubě letadla došlo k dekompresi (přetlaku v kabině).

Komu nasadíte masku jako první?

Nejprve sobě a až pak svému dítěti!

Během jakékoliv nouze jde vždycky o čas a o bezpečnost! Na to, abyste mohl/a zachránit dítě, potřebujete čas a nejdříve myslet na sebe, tzn. zachránit sebe nejdříve, abyste mohl/a poskytnout pomoc i ostatním.

To samé aplikujte v domácí péči!

Adaptace v krizových situacích velice úzce souvisí s péčí o sebe. Myslete na to!

Oáza klidu

I já občas utíkám ze společné domácnosti mých prarodičů do svého pronájmu, protože už to po psychické stránce mnohdy nezvládám. 

Nebojte se vypnout a zařadit do vašeho plánu domácí péče i dostatek odpočinku pro načerpání sil a další energie.

Mé Tipy na relaxaci těla a duše:

  • Horká koupel - (Dopřejte si soukromí.)
  • Zapalte si vonnou svíčku nebo vonný vosk, olej do aroma lampy.
  • Poslechněte si vaši oblíbenou hudbu.
  • Uvařte si šálek čaje nebo kávy.
  • Pohyb (cvičení, meditace, sport, procházka venku na čerstvém vzduchu)
  • Zdravá vyvážená strava (Uvařte si chutný oběd, který vám bude chutnat.)
  • Čokoláda nebo něco sladkého na zub (v přiměřené míře).
  • Shlédněte váš oblíbený seriál nebo film.
  • Přečtěte si knížku.
  • Vyrazte ven s přáteli, popovídat si, na kávu, jen tak ven, na kolo...
  • Nebojte se svěřit a říct si o pomoc se svým trápením. Sdílet se můžete i zde > > > v Poradně na doma.
  • Pište si deník, vypište ze sebe vše na papír.
  • Zkuste být kreativní třeba si malovat, zazpívat, zatančit - cokoliv, co vás napadne.  

Myslete na sebe a udělejte krok ke změně svých návyků, protože i v každé krizi je důležité v první řadě najít rovnováhu k řešení daného problému.

Vše obstarám, vše zařídím a sám/sama sebe pak oddělám opravdu nikam nevede! Zařadit odpočinek do svého plánu je stejně tak důležité, jako být stabilní v péči o druhé. 

Bez rovnováhy nikdo není schopen pečovat, starat se ani jednat v krizových situacích.

 

Holka s hlavou v oblacích a kufry na cestách, která přistála do role pečovatelky. Ukazuji lidem, že honba za kariérou není vše a skrze vlastní zkušenost inspiruji ostatní, aby si dovolili ZPOMALIT a věnovali svůj čas těm, kterým už moc nezbývá. Rozdávám návody, jak zodpovědně zvládnout domácí péči o člena rodiny a kdy je vhodné, přistoupit k péči v lůžkových či hospicových zařízeních. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.