POLONNARUWA

Polonnaruwa je nádherné středověké hlavní město Srí Lanky a zároveň starověké království, které bylo založeno jako první město země v 11.století. Jako jedna z hlavních historických památek je součástí známého kulturního trojúhelníku Srí Lanky, který představuje nejznámější tři vrcholy ležící v samotném středu ostrova.

Mimo jiné se dnes řadí do seznamu Světové dědictví UNESCO a stala se velmi oblíbeným a vyhledávaným tipem, který láká tisíce turistů k návštěvě.

V dřívějších dobách byla tato místa velmi populární a sloužila jako hlavní sídla králů, postavená nejprve jako královská města Kandy, Anuradhapura a poté i město Polonnaruwa. Proto se také v mnoha kronikách praví, že v daném období dominovali městům tři králové. 

Ve válečné době Pollonaruwa nahradila pustou a drancovanou Anuradhapuru obléhanou útočící armádou z Jižní Indie.

Oslnivě žalostná historie samotného města však sahá až do invaze 12. století, kdy po útocích a obléhání Polonnaruwy zbylo jen několik zpustošených pozůstatků a trosek vyvolávající pocit majestátnosti, statečnosti a slávy.   

Dnes zřícenina starověkéo města stojí na východním břehu velkého umělého jezera Topa Weva přezdívaného jako moře či umělá vodní nádrž Parakrama, vybudovaná králem Parakramabahu I. ve 12.století, kdy se jeho vláda označovala jako zlatý věk Polonnaruwy.

V obdélníku městských hradeb stojí palácové budovyshluky desítek chrámů a stup a dalších náboženských budov. Na sever od hlavního komplexu, mimo městské hradby se v blízkosti hlavní silnice rozprostírají další historické budovy vedoucí až do blízko vzdálených vesniček Habarana a Dambulla.

Království opic

V dubnu roku 2015 se Polonnaruwa ocitla v centru pozornosti díky dokumentárnímu filmu od Disney, s názvem „Monkey Kingdom – Království opic,“ a to ve více než 12 000 amerických kinech.

Film dokumentoval život divokých opic – druh makaků– ‘toque-macaque‘, kteří jsou místními lidmi označováni pod názvem – Rilaw.

Podle tehdejšího ministra cestovního ruchu byl život na ostrově v tomto dokumentu zachycen jako nádherná exotická destinace plná přírodních krás a zvýrazněn mnoha starověkými památkami.

Celý film věnoval náležitou pozornost těmto specifickým druhům makaků, který poukázal na jejich vztah a zároveň vzorce fascinujícího chování a instinktu s okolím Polonnaruwy, kde přežívali. Byla to ideální ukázka a způsob jak vzdělávat povědomí mezi místními obyvateli a turisty, že se jedná o velmi chráněný druh opic, které bychom měli podporovat a chránit.

Vědecký konzultant Dr. Wolfgang Dittus studoval tento druh makaků na Srí Lance téměř půl století.  Jeho studie jsou považovány za jednu z nejdéle probíhajících studií, která je spojena s divokými primáty. Při tvorbě celého dokumentu pomáhal Dr. Dittus při výběru opičích postav a interpretaci jejich vzorců chování.

Velkolepost království a strukturální architektura jsou skutečnými poklady země a poukazují na mistrovská díla spjatá s přírodou a zvířaty, což dodává k atraktivnosti cestovního ruchu z celého světa, zejména z USA, po kterém země v samotných počátcích vzniku města vždy tajně doufala.

Parakrama Samudraya

Je největší starobylá umělá vodní nádrž na Srí Lance postavená králem Parakramabahu, přezdívaná místními Sinhálci jako Parakramské moře. Tato velká vodní nádrž, která dominuje západní křídlo okresu Polonnaruwa se rozkládá na ploše 2500 hektarů a má kapacitu 134 miliónů metrů krychlových vody.

Parakrama Samudraya je hlavním záchranným lanem do mnoha zemědělských oblastí Polonnaruwa a jejího okolí. V blízkosti nádrže se nachází dochovalé zříceniny králů a zasedací síně, na jejichž pilířích je napsáno postavení a tituly různých úředníků království.

Socha krále Parakramabahu

Na jížní straně Parakrama Samudraya se nachází pozoruhodná vyřezávaná skalní socha ušlechtilého muže, držící hromadu rukopisů. Tato socha vytvořila spekulace a mnoho argumentů týkajících se její identifikace. Archeologové nepřišli k určitému závěru.

Socha, která se tyčí ve výšce 3,5 metru je považována za sochu krále Parakramabahu Velikého. Také se šíří zvěsti, že se mohlo jednat o sochu známého zastupujícího mudrce Pulastiho.

Palác krále Parakramabahu

Palác krále Parakramabahu byl impozantní stavbou, bohatě zdobenou, který měl celkem 7 pater. Stěny paláce měly mimořádnou tloušťku a zajímavě zavedený drenážní systém.

V paláci se mimojiné nacházela i královská lázeň, která se nazývala Kumara Pokuna. Naproti paláci byla královská audienční síň, zdobená portály připomínající lvy, půvabnými sloupy a měsíčním kamenem.

Potgul Vehera

Na jižním konci města, přibližně 100m jižně od sochy krále Parakramabahu se mimo Královskou zahradu Nandany Uyana nachází Potgul Vehera neboli Klášter knihoven.

Tento kruhový monument nacházející se na centrálním náměstí sloužil v dřívějších dobách jako svatyně a knihovna, kde byly uloženy veškeré posvátné knihy. Celý objekt je obklopen čtyřmi malými stupami.

Potgul Vehera byl také slavný pro svou vynikající akustiku v knihovně, která posléze sloužila také jako příležitostní posluchárna. Často se zde předčítaly knihy o zásadách buddhismu a zpívaly modlitby a buddhistické písně.

Vatadage

Je kruhový a vzácný reliktní dům vyjadřující symbol elegance starověké Srí Lanky. V souladu s vnějším kruhem kamenných sloupů se rozprostírá vkusně zdobená stěna se vzorem a čtyřmi květy s okvětními lístky. 

Přístupové schody na hlavních místech jsou krásně vyřezávané a v čele jsou znázorněné sochy Buddhy v kameni. Vatadage je známé místo, které bylo nejvíce známé pro bohatý výskyt měsíčních a strážních kamenů.

Rankoth Vehera

Rankoth Vehera postavená králem Nissankamallou je největší pagoda v Polonnaruwě, která měří 550 stop a je řazena do komplexu kláštera Alahana Pirivena.

Kolem obrovské pagody se nachází obrazové domy a květiny, které se rozkládají na široké písečné terase obklopující celou stupu. Ve čtyřech centráních bodech jsou přední vchody, postavené z cihel se čtyřmi umožňujícími vstupy.

Proslulý nápis na kamenném místě před pagodou říká, že král Nissankamalla dohlížel na stavbu Rankoth Vehera. Další nápis na jižní platformě vypráví o tom, že král Nissankamalla uctíval pagodu z pavilonu.

Hatadage a Atadage

Jsou posvátné a uctívané chrámy z 12. století, kde se uchovávaly relikvie Buddhova zubu. Struktury obou dvou chrámů jsou bohatě zdobené jemnýni řezbami.

Chrámy byly vybudovány za vlády krále Nissankamallakrále Wijayabaha. Poté co král Wijayabaha osvobodil Srí Lanku od Dravidianských útočníků postavil svůj kapitál na Polonnaruwě a Atadage tak, aby v něm mohla být uložena posvátná Buddhova relikvie. V přízemí se nacházel obrazový dům.

Atadage byla potom rozšířenou verzí Hatadage, kterou postavil král Nissankamalla. Jednalo se také o impozantní budovu s přízemím, která sloužila jako obrazový dům, do kterého se vstupovalo mohutnými vyřezávanými dvěřmi.

Gal Viharaya

Je skalní chrám, který byl mezi všemi starověkými klášterními stavbami téměř nesrovnatelný. Kolosální sochy ze žulového kamene nabývaly podobu Buddhy.

Nejvýraznější dosahuje výšky až 7 metrů. Vedle něho se nachází 14m ležící obrovský Buddha, který má pod hlavou svou pravou dlaň a levou ruku má nataženou podél těla. Toto dílo poukazuje na dokonalost a symbol rovnováhy.

Hned vedle této ležící sochy se pak nachází stojící socha Buddhy, která dle výrazu a pozice vyjadřuje největší soucit s utrpením. 

Poslední sedící socha Buddhy na jižním konci s opěradlem a ve zdobeném klobouku je vytesána před sedadlem.

Holka s hlavou v oblacích a kufry na cestách, která přistála do role pečovatelky. Ukazuji lidem, že honba za kariérou není vše a skrze vlastní zkušenost inspiruji ostatní, aby si dovolili ZPOMALIT a věnovali svůj čas těm, kterým už moc nezbývá. Rozdávám návody, jak zodpovědně zvládnout domácí péči o člena rodiny a kdy je vhodné, přistoupit k péči v lůžkových či hospicových zařízeních. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.