Za vůní čaje z Cejlonu

Ne nadarmo se o Srí Lance říká, že je to ostrov zeleného zlata! Srí Lanka totiž není jen tropický plážový ráj, ale nachází se zde také nádherné horské scenérie s nezapomenutelnými výhledy na světoznámé čajové plantáže.

Navštivte čajového barona v Haputale

Rozhledna Lipton´s Tea Seat je jednou z nejpůsobivějších vyhlídek na celé Srí Lance.

Nejlepší čas na návštěvu je v brzkých ranních hodinách, jelikož počasí je ve zdejších horských oblastech chladnější a často nepředvídatelné. Ovšem i zatažená a zamlžená rána stojí opravdu za to!

Je krásné vidět pomalu se vytrácející mlhu s východem slunce nad zelenými čajovými plántážemi.

Dávná historie praví, že skotský čajový baron Thomas Lipton, v těchto oblastech zjišťoval svou rozkvétající říši a od té doby se dodnes říká, že je odtud vidět přes smaragdové kopce a čajové plantáže až do sedmi různých provincií Srí Lanky.

Výpravu za touto vyhlídkou můžete spojit s návštěvou čajové továrny Dambatenne, která se nachází u úzké dlážděné silnice. Odtud pak snadno vyšplháte asi 8 km přes svěží čajové plantáže.

Zvolit můžete také jízdu tuk tukem, který vás doveze až nahoru (včetně zpáteční jízdy z Haputale zpět do továrny za cca 2500 rupií).

Těšit se můžete také na tamilské obyvatele Srí Lanky a slavné sběračky čaje, které od brzkého rána ve smaragdových kopcích trhají čajové lístky do proutěných košů, které nosí na zádech. Po cestě také narazíte na pouliční prodavače u silnice s drobným občerstvením či s kořenovou zeleninou a ovocem.

Nuwara Eliya – Little England (Malá Anglie)

Lahodný šálek pravého černého čaje si rozhodně vychutnáte ve městě Nuwara Eliya, která je také často nazývána jako oblast „Malá Anglie“.

V kombinaci s prohlídkou místní továrny se zde dozvíte vše o procesu výroby čaje i jeho zpracování. Pokud chcete originální fotku na památku, můžete se po cestě zastavit u jakékoliv čajové plantáže a požádat o fotku slavné srílanské sběračky čajových lístků, které vám rády zapózují za malý poplatek. 🙂

Můj TIP I.

Toužíte zažít i jiné originální a malebné výhledy na pravé srílanské čajové plantáže? Zvolte ikonickou jízdu vlakem na nejznámější trase Kandy – Ella – Demodara a nebudete litovat! (cesta trvá cca 3 hod.)

Můj TIP II.

Nacházíte se poblíž městečka Kandy? Vydejte se do továrny na čaj v Kadugannawa!

Kadugannawa je malá továrna na výrobu čaje, postavená u silnice kousek od centra samotného města Kandy. Zde si můžete vychutnat nejen lahodný šálek pravého cejlonského čaje, ale také se dozvědět i zajímavé informace o celém procesu zpracování černého, zeleného i vzácného bílého (stříbrného) čaje.

Továrnou vás provedou mladé dívky oblečené do tradičních šatů sárí a názorně vám také ukážou čerstvě natrhané čajové lístky při procesu sušení, následné filtrace až po výsledný produkt sypaného čaje. Celý výklad je v angličtině. (Do češtiny by byl možný překlad se mnou nebo s jiným česky mluvícím průvodcem. 🙂 )

V přízemí továrny se pak nachází malá čajovna, kde můžete ochutnat exkluzivní zlatý čaj s hnědou kostkou palmového cukru. Součástí čajovny je také obchod, kde si můžete zakoupit zdejší produkty, jak sáčkových tak i sypaných čajů a dárkové kolekce jako suvenýr.

Z celé návštěvy a prohlídky si jistě odnesete intenzivní aromatický zážitek, na jehož vůni  a chuť jen tak nezapomenete!

Holka s hlavou v oblacích a kufry na cestách, která přistála do role pečovatelky. Ukazuji lidem, že honba za kariérou není vše a skrze vlastní zkušenost inspiruji ostatní, aby si dovolili ZPOMALIT a věnovali svůj čas těm, kterým už moc nezbývá. Rozdávám návody, jak zodpovědně zvládnout domácí péči o člena rodiny a kdy je vhodné, přistoupit k péči v lůžkových či hospicových zařízeních. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.